Qo‘shma ta’lim dasturlari bo‘limi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida” 2019-yil 8-oktabrdagi PF-5847-son Farmoni hamda “Oliy va oʻrta maxsus taʼlim tizimiga boshqaruvning yangi tamoyillarini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2019-yil 11-iyuldagi PQ-4391-son qarorida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida Toshkent kimyo-texnologiya institutida Qoʻshma taʼlim dasturlari boʻlimi faoliyati yoʻlga qoʻyilgan.
Ushbu boʻlimning faoliyati Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 06.07.2021-yildagi 421-son “Oʻzbekiston Respublikasi va xorijiy hamkor oliy taʼlim tashkilotlarining qoʻshma taʼlim dasturlari asosida taʼlim faoliyatini tashkil etish taritibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash xaqida”gi qarori asosida amalga oshiriladi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektorining tegishli buyrugʻiga asosan Qoʻshma taʼlim dasturlari boʻlimi boshligʻi lavozimiga iqtisodiyot fanlari falsafa doktori PhD Nasiba Xakimova tayinlangan.
- respublika iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirish boʻyicha muhim vazifalarni hal etishga qodir boʻlgan yuqori malakali kadrlarni xalqaro taʼlim standartlari darajasida tayyorlash;
- mutaxassislar hamda ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash tizimini taʼlim va ilm-fanning uzviyligi hamda uzluksizligi, shuningdek, jahon taʼlim hamjamiyatiga integratsiyasini kengaytirish hisobiga rivojlantirish;
- kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish va modernizatsiya qilishga yoʻnaltirilgan yangi taʼlim dasturlari hamda oʻqitish shakllarini ishlab chiqish va joriy etish;
- qoʻshma taʼlim dasturlari boʻyicha tahsil olayotgan talabalarning amaliyotini xorijiy hamkor oliy taʼlim tashkilotlarda, ular joylashgan davlatlarda va boshqa mamlakatlardagi tashkilotlarda tashkil etish;
- pedagogik salohiyatni rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlash, pedagogik texnologiyalarni va oʻqitish uslublarini faol takomillashtirish;
- taʼlim va ilm-fan sohalarida xorijiy mamlakatlarning yetakchi taʼlim tashkilotlari, ilmiy-tadqiqot markazlari hamda biznes-hamjamiyatlari bilan uzoq muddatli aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlash hamda Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlim tashkilotlarining salohiyatini oshirish;
-  hamkorlikda ilmiy konferensiyalar va seminarlar oʻtkazish, stajirovkalar tashkil etish hamda xalqaro ilmiy va taʼlim loyihalarini amalga oshirish.
Hoshimov Saidrahmon Nodirovich | tkti.uz
Bo'lim boshlig'i
• Hoshimov Saidrahmon Nodirovich
• saidrahmon@tkti.uz
• +998507372163
2019-2020 o‘quv yilidan boshlab Toshkent kimyo-texnologiya instituti va xorijiy hamkor oliy ta’lim muassasalarining o‘zaro kelishuvi asosida qo‘shma ta’lim dasturlarida talabalarni o‘qitishni tashkil etish va ikki tomonlama tan olinadigan diplom berish amaliyoti joriy etilgan.
Bugungi kunda xorijiy hamkor OTMlaridan Belorussiyaning Belorussiya davlat texnologiya universiteti, Belorussiya davlat oziq-ovqat va kimyoviy texnologiyalar universiteti, “Yanki Kupala” nomidagi Grodno davlat universiteti, Belarus Respublikasi Polotsk davlat universiteti, Ozarbaijon Respublikasi Boku Oliy neft maktabi, Italiya Respublikasi Ka Foskari Venetsiya universiteti, Bolgariya, Janubiy-Gʻarbiy universitet Neofit Rilski bilan 7 ta bakalavr ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha jami 56 nafar talaba va 9 ta magistratura ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha jami 20 nafar magistrlar tahsil olib kelmoqdalar.
Bugungi kundan bakalavr ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha “2+2” kunduzgi ta’lim va magistratura bo‘yicha “1+1” kunduzgi va “1+1” masofaviy ta’lim shaklida qo‘shma ta’lim dasturlari bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlash amalga oshiriladi.
2025-2026 o‘quv yili uchun qabul kvotalari Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan bakalavr “2+2” kunduzgi ta’lim yonalishi uchun 100 ta kvota, va magistratura “1+1” kunduzgi va masofaviy ta’lim yonalishi uchun 120 ta kvota ajratildi. Qabul komissiyasi tomonidan tashkil etilgan qabul.tkti.uz platforma orqali onlayn tartibda abituriyentlardan hujjatlar qabul qilinadi. Barcha qabul jarayonlari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 6-iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasi va xorijiy hamkor oliy ta’lim tashkilotlarining qo‘shma ta’lim dasturlari asosida ta’lim faoliyatini tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi Nizomni tasdiqlash haqidagi” 421-sonli Qarorida belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Bugungi kunda, Belorussiya davlat texnologiya universiteti bilan oldindan tuzilgan “2+2”, “3+2”, “4+1” va “1+1” qo‘shma ta’lim dasturi asosida kunduzgi va sirtqi bakalavr va magistratura ta’lim yonalishi boyicha 65 nafar talaba o‘qishni tamomlab bitirdi va 41 nafar talaba tahsil olib kelmoqda hamda “2+2”, “1+1” bakalavr va magistratura ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha qabul davom etayapti.
Belorussiya davlat oziq-ovqat va kimyoviy texnologiyalar universiteti bilan oldindan tuzilgan va “2+2”, “3+2” va “1+1” qo‘shma ta’lim dasturi asosida kunduzgi va sirtqi bakalavr va magistratura ta’lim yonalishi bo‘yicha 22 nafar talaba o‘qishni tamomlab bitirdi va 22 nafar talaba tahsil olib kelmoqda hamda “2+2”, “1+1” bakalavr va magistratura ta’lim yonalishi bo‘yicha qabul davom etayapti.
“Yanki Kupala” nomidagi Grodno davlat universiteti bilan tuzilgan “1+1” qo‘shma ta’lim dasturi asosida magistratura kunduzgi ta’lim yonalishi bo‘yicha 3 nafar magistr o‘qishni tamomlab bitirdi va “2+2”, “1+1” bakalavr va magistratura ta’lim yonalishi bo‘yicha qo‘shma ta’lim dasturi asosida qabul davom etayapyi.
Belarus Respublikasi Polotsk davlat universiteti bilan tuzilgan “1+1”, magistratura ta’lim yonalishi bo‘yicha 3 nafar magistr tahsil olib kelmoqda va “2+2”, “1+1” bakalavr va magistratura ta’lim yonalishi bo‘yicha qabul davom etayapti.
Ozarbayjon Respublikasi, Boku Oliy neft maktabi bilan tuzilgan magistratura “1+1” kunduzgi ta’lim yoʻnalishi boʻyicha 9 nafar magistr tahsil olib kelmoqda va “1+1” magistratura ta’lim yonalishi bo‘yicha qabul davom etayapti.
Italiya Respublikasi Ka Foskari Venetsiya universiteti bilan tuzilgan magistratura “1+1” kunduzgi ta’lim yoʻnalishi boʻyicha qabul davom etayapti.
Bolgariya, Janubiy-Gʻarbiy universitet Neofit Rilski bilan tuzilgan magistratura “1+1” masofaviy ta’lim yoʻnalishi boʻyicha qabul davom etayapti.

Отдел совместных образовательных программ
В целях обеспечения реализации задач, обозначенных в Указе Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года» № ПФ-5847 от 8 октября 2019 года и Постановлении «О мерах по внедрению новых принципов управления в систему высшего и среднего специального образования» № ПП-4391 от 11 июля 2019 года, в Ташкентском химико-технологическом институте создан Отдел совместных образовательных программ.
Деятельность данного отдела осуществляется на основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 421 от 06.07.2021 г. «Об утверждении Положения о порядке организации образовательной деятельности на основе совместных образовательных программ высших образовательных учреждений Республики Узбекистан и зарубежных партнеров».
Согласно приказу ректора Ташкентского химико-технологического института на должность начальника отдела совместных образовательных программ назначена доктор философии по экономике, PhD Насиба Хакимова.
- подготовка высококвалифицированных кадров, способных решать важные задачи по развитию отраслей экономики республики на уровне международных образовательных стандартов;
- развитие системы подготовки специалистов и научно-педагогических кадров за счет обеспечения преемственности и непрерывности образования и науки, а также расширение их интеграции в мировое образовательное пространство;
- разработка и внедрение новых образовательных программ и форм обучения, направленных на совершенствование и модернизацию системы подготовки кадров;
- организация практики студентов, обучающихся по совместным образовательным программам в зарубежных вузах-партнерах, в странах их нахождения и в организациях других стран;
- содействие развитию педагогического потенциала, активное совершенствование педагогических технологий и методов обучения;
- развитие и укрепление долгосрочных связей с ведущими образовательными учреждениями, научными центрами и бизнес-сообществом зарубежных стран в сфере образования и науки, повышение потенциала высших учебных заведений Республики Узбекистан;
- совместное проведение научных конференций и семинаров, организация стажировок, реализация международных научно-образовательных проектов.
Hoshimov Saidrahmon Nodirovich | tkti.uz
Начальник отдела
• Hoshimov Saidrahmon Nodirovich
• saidrahmon@tkti.uz
• +998507372163
Начиная с 2019-2020 учебного года на основе взаимного согласования Ташкентского химико-технологического института и зарубежных вузов-партнеров внедрена практика организации обучения студентов по совместным образовательным программам и выдачи дипломов двойного признания.
На сегодняшний день в зарубежных вузах-партнерах обучаются 56 студентов по 7 программам бакалавриата и 20 магистрантов по 9 программам магистратуры: Белорусский государственный технологический университет Беларуси, Белорусский государственный университет пищевых и химических технологий, Гродненский государственный университет имени Янки Купалы, Полоцкий государственный университет Республики Беларусь, Бакинская высшая школа нефти Азербайджанской Республики, Университет Ка' Фоскари Венеции Итальянской Республики, Болгарии, Юго-Западный университет им. Неофита Рыльского.
С сегодняшнего дня подготовка специалистов будет осуществляться по совместным образовательным программам по очной форме «2+2» для бакалавриата и очной «1+1» и дистанционной формы «1+1» для магистратуры.
На 2025-2026 учебный год Министерством высшего образования, науки и инноваций выделено 100 квот на очную форму обучения бакалавриата «2+2» и 120 квот на очную и дистанционную форму обучения магистратуры «1+1». Приём документов от абитуриентов осуществляется в электронном виде через платформу qabul.tkti.uz, организованную приёмной комиссией. Все процессы приёма осуществляются в порядке, установленном Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 421 от 6 июля 2021 года «Об утверждении Положения о порядке организации образовательной деятельности на основе совместных образовательных программ высших образовательных учреждений Республики Узбекистан и зарубежных партнеров».
На сегодняшний день с Белорусским государственным технологическим университетом по программе совместного образования по форме обучение очное/заочное «2+2», «3+2», «4+1» и «1+1» завершили обучение 65 студентов, продолжают обучение 41 студентов, и осуществляется набор по программе совместного образования «2+2», «1+1».
С Белорусским государственным университетом пищевых и химических технологий по программе совместного образования по форме обучение очное/заочное «2+2», «3+2», и «1+1» завершили обучение 22 студентов, продолжают обучение 22 студентов, и осуществляется набор по программе совместного образования «2+2», «1+1».
С Гродненским государственным университетом имени Янки Купалы по программе совместного образования завершили обучение 3 магистра и осуществляется набор по программе совместного образования «2+2», «1+1».
С Полоцким государственным университетом Республики Беларусь по программе совместного образования обучаются 3 магистра и осуществляется набор по программе совместного образования «2+2», «1+1».
В Бакинской Высшей Школы Нефти Республики Азербайджан по программе совместного образования «1+1» обучаются 9 магистров, и осуществляется набор по программе совместного образования «1+1».
С Университетом Ка' Фоскари в Венеции Республики Италия осуществляется набор по программе совместного образования «1+1».
С Юго-Западным университетом им. Неофита Рыльского Республики Болгария осуществляется набор по программе совместного образования дистанционно «1+1».
По программе совместного образования в отделе имеются следующие направления по специальностям:
- Технология пищевых продуктов
- Химическая инженерия
- Химическая технология
- Химико-технологические процессы и аппараты
- Менеджмент
- Технология переработки нефти и нефтегаза
- Химия и технология нефти и газа
- Технология деревообработки и деревоведение
- Экологическая инженерия
- Метрология, стандартизация и управление качеством
- Биотехнология
- Технологические машины и оборудование
- Автоматизация технологических процессов и производств
На сегодняшний день в отделе имеется соглашение по совместно образовательным программам со следующими зарубежными партнёрами: